logo
Interiér

10 apr Zbavte sa pochybností o bývaní so závesmi, záclonami či tapetami.

Dajú Vášmu interiéru nové meno: Domov.

Záclony a závesy sú väčšinou poslednou, no o to dôležitejšou fázou tvorby interiérov. Je to tá čerešnička na torte, ktorá dodá interiéru poslednú bodku – dostane meno: DOMOV. Správnym výberom farieb, materiálov a vzorov, v kombinácii s nábytkom a bytovým zariadením, vytvoríme individuálny priestor pre osobité potreby každého z nás.
Z hľadiska funkčnosti slúžia na dosiahnutie pocitu súkromia a majú rôzne svetelno, tepelno a zvukovo-izolačné vlastnosti. Pri ich výbere je nutné teda prihliadať na oba základné dôvody, prečo sa pre záclony a závesy rozhodujeme a to funkčnosť a estetika.

Tapety na rozdiel od dekoračných látok dokážeme čiastočne nahradiť farebnými či štruktúrovanými omietkami, no tapeta je tapeta, nie len kvôli rozmanitosti farieb, materiálov, vzorov alebo štruktúr. Otvára sa Vám omnoho väčšia škála výberu ladenia interiéru a v neposlednom rade urobí s holými stenami v interiéri akustický zázrak. To znamená, že aj keď nechcete mať veľa nábytku a máte radi veľké otvorené priestory, v ktorých sa nebude ozývať ako v športovej hale, tapety sú ideálna voľba – určite neoľutujete.

Aký účel v interiéri majú záclony?

Slúžia nám hlavne počas dňa, keď potrebujeme, aby k nám, do interiéru prúdilo denné svetlo, ale nechceme aby nám bolo vidieť do vnútra. Čiže ochrana súkromia cez deň. Ak volíme na naše okná len záclony, môžeme si dovoliť ísť kľudne do vzorovaných, či farebných záclonových látok – tu si musíme uvedomiť, že farebné záclony nám budú zásadnejšie skresľovať, meniť denné svetlo v interiéri.

Kedy voliť len závesy?

Predstavte si, že žijete na vidieku, kde široko-ďaleko na okolí nemáte žiadneho suseda. Máte nádherný výhľad z okna na lúku, či les – prečo by ste si ho cez deň zakrývali záclonami? Toto je jeden z málo prípadov, keď sú záclony skôr navyše a teda platí, že menej je viac, čo je známy výrok architekta Ludwiga Mies van der Rohe v ponímaní minimalistickej architektúry a dizajnu. V našom prípade by to teda znamenalo, že si dáme len vhodné závesy, ktoré budú pekným doplnkom v interiéri a ochránia nás pred silným svetlom.

Ako ich kombinovať?

Keďže kombinovanie aj osobitný výber závisí od množstva faktorov, neexistuje len niekoľko možností, ktoré by sme si tu vymenovali. Dôležité je ujasniť si, čo chceme dosiahnuť v našom interiéri, ktorý už väčšinou má vnútorné vybavenie, potrebujeme ho doladiť. Ak si s obrovským výberom neviete pomôcť sami, treba sa poradiť s odborníkmi.

Sú iné možnosti okrem klasiky?

Samozrejme trh nám ponúka naozaj veľké množstvo možností, nielen vrámci samotných materiálov a dizajnu. Rozdiel môžeme vytvoriť unikátnym dekorovaním – rôzne ozdobné upínanie a kombinovanie viacerých materiálov, inými nosnými systémami ako sú rímske či viedenské rolety, japonské steny, ozdobné a farebné garníže, systémy s mechanickým alebo motorickým ovládaním.

Nie sú tapety príliš komplikované a staromódne?

S takouto otázkou sa stretávame dosť často, pretože veľa ľudí má ešte vžitú predstavu o papierových tapetách, ktoré mali u babky a ked ich potrebovali dať dole, to bola hotová pohroma. Nielen že technológia materiálov je niekde úplne inde, o papieri ako takom sa ani nemôžeme rozprávať – na trhu je vlies, vinyl, textil, smartpaper a rôžne ich kombinácie. Ich aplikácia na stenu je čistejší proces ako samotné maľovanie. A taktiež odolnosť je rôzna, niektoré môžete aj umývať či dokonca použiť namiesto obkladu do sprchového kúta. Takže s predsudkami preč.

Aké sú aktuálne trendy a možnosti?

Vo všeobecnosti, teda nie len pre jar/leto 2017, sa trendy uberajú k akémusi návratu k folklóru a klasike, prírode a prírodným materiálom. Raz kolekcie čerparjú z indiánskych vzorov, potom je to art déco alebo opulentný francúzsky barok z obdobia Ľudovíta XIV. Pomedzi čerpania zo vzdialenejšej alebo bližšej histórie nachádzame aj prvky súčasných, viacej grafických alebo jednoduchších vzorov. A za moderné môžeme považovať viacero štýlov, z ktorých najobľúbenejšie sú nordic dizajn (severský štýl) a minimalizmus, shaby chic, provence a parížsky glamour. Ťažko vypichnúť jeden smer, trend je celkom eklektický (sú v ňom pomiešané rôzne štýly).

avisen
zaclonyzavesy@gmail.com

V našom štúdiu Vám radi predstavíme niekoľko tisíc druhov kvalitných látok, z ktorých Vám na mieru naše kreatívne krajčírky ušijú nádherné záclony, závesy, vankúše, prehozy na postele so zaujímavými detailami – všetko na mieru podľa Vašich požiadaviek.

Bez príspevku

Pridať príspevok